Son Dakika
28 Haziran 2017 Çarşamba

İmdat! Bu Yasa İle Zeytinlik Kalmaz!

Zeytinlik alanların sanayiye açılmasına izin veren yasa tasarısının

152 total views, no views today

31 Mayıs 2017 Çarşamba, 09:32

Zeytinlik alanların sanayiye açılmasına izin veren yasa tasarısının kabulü halinde, Türkiye’de zeytinlik kalmayacağını belirten Ayvalık ve Burhaniyeli üreticiler, tasarının geri çekilmesi için, TBMM’ye dilekçelerle başvuruda bulundular.

Zeytinlikleri kirli sanayiye açmayı öngören yasa tasarısı, kaliteli zeytinyağlarıyla ön plana çıkan Ayvalık ve Burhaniye’de de endişeyle karşılandı. Tasarının geri çekilmesi için TBMM’ye dilekçe gönderen üretici temsilcileri, “Yasa çıkarsa Türkiye’de zeytinlik kalmayacak” yorumunu yaptılar.

Ayvalık Zeytinyağı Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal, Meclis’te görüşülen yasa değişikliği tasarısıyla, zeytinliklerin termik santrallara, toplu konuta, taşocaklarına dönüştürüleceğini anımsattı. Tasarıyla, dönüm başına 15 adetten az zeytin ağacı bulunan alanların zeytinlik sayılmayacağına dikkat çekerek, “Çok eskiden bu yana ağaçlar seyrek dikilir. Modern tarımdan sonra sık dikim başladı. Bu nedenle Edremit Körfezi bölgemizde dönüm başına 7-8 ağaç düşüyor. Tasarıdaki tanıma göre, ülkede neredeyse hiç zeytinlik kalmayacak. Hepsi amaç dışı kullanıma açılabilecek” dedi.

Ağaç görmeden tespit

“Kurulması öngörülen tespit komisyonlarında hayatında zeytin ağacı görmemiş insanlara yer veriliyor” diyen Şensal, Edremit Körfezi’ndeki yurttaşların yüzde 70’inin zeytincilikten geçimini sağladığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Zeytin bizim altınımız. Tasarısı yasalaşırsa, salt Edremit Körfezi’nde on binler, ülke genelinde ise milyonlarca insanımız aşından olacak. Tasarının geri çekilmesi için TBMM’ye başvurduk. Umarız yanlıştan bir an önce dönülür.”

153 total views, 1 views today

Yorum

  1. İsmail Türkbay

    31 Mayıs 2017 at 12:37

    Ömründe bir ağaç dikmeyenler için, zeytin ağaçlarının yok edilmesine izin vermeleri doğaldır. Zeytini “Yahudi ağacı” görenler için zeytin ağaçlarının yok edilmesine izin vermek kolaydır. Örnek almaları gereken “Meyvesinden, gölgesinden halkın yararlanacağı bir ağacı kesen kimseyi Cenabı Hak cehenneme atar” diyen Peygamberimizin sözüne kulak veren yok! Bizler bu yasanın Meclisten geçmemesi için tüm hukuki yolların denenmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz. Çevrecilere bir kez daha sesleniyorum. Birlik olalım. 23 Mayıs 2017 de Aydın yerelde yayınlanan ” Sesimizi Duyurmalıyız!” adlı makalemi okumanızı öneririm.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Ufuk Sarı