Son Dakika
28 Haziran 2017 Çarşamba

CHP’li Baydar’dan Büyük Ova Kararına Tepki!

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, 02.06.2017 tarihli Resmi

113 total views, no views today

10 Haziran 2017 Cumartesi, 11:12

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, 02.06.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Aydın’ın büyük ova kapsamına alınması kararı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Baydar yaptığı açıklamada, ovaların bir çoğunun kapsam dışı bırakıldığını; asıl koruma altına alınması gereken ovalara yeni jeotermal santraller ya da sanayi tesislerinin kurulma hedefinin bulunduğunu belirtti.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bakanlar Kurulu kararı ile 2 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de, Aydın Ovası, Karpuzlu Ovası ve Davutlar Ovası’nın “Büyük Ova”  kapsamına alındığı açıklanmıştır.

Resmi Gazete’deki söz konusu ovalarımızla ilgili haritalar incelendiğinde Söke, Nazilli, İncirliova, Çine, Koçarlı… ovalarımızın büyük bir çoğunluğunun kapsam dışı bırakıldığı ve çok dar bir bölgenin kapsama alındığı gözlenmektedir.

Haritaların Bakanlar Kurulu kararı ile Resmi Gazete’de bu haliyle yayınlanmasının altında, asıl koruma altına alınması gereken ovalara yeni Jeotermal santraller ya da çeşitli sanayi tesislerin kurulma ihtimalinin yattığı düşüncesi ortaya çıkmıştır.

Bakanlar kurulu kararı ile Aydın’da belirlenen bu daraltılmış ova  alanı, tam anlamıyla beli bükülmüş olan çiftçilerimizin artık bellerinin kırılması anlamına gelmektedir. Aydın halkının yararına değil zararına alınan bu kararın tekrar gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.

Aydın Ovası ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan haritada bir yanlışlık, bir kaydırma yapılmış olabilir. Ancak bu durumun bizlerde farkında olmasaydık ortaya nasıl bir tablonun çıkacağını tahmin bile edemezdiniz.

AKP’li bir Aydın milletvekilinin müjde! müjde! diyerek sağır sultana duyurduğu Bakanlar Kurulu Kararını, Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Mahmut Nedim Barış’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamadan sonra “harita Resmi Gazete’de sehven yayınlanmış, yanlışlık olmuş” gibi açıklaması tam bir komedidir.  Söz konusu milletvekilinin müjde vererek duyurduğu kararın Resmi Gazete’deki haritaları yerine hangi haritaları incelediğini merak ediyorum doğrusu.

Bakanlar Kurulu kararı ile büyük ova kapsamına alınan ovalarımızın nereleri kapsadığının, gerçekten sehven bir hata yapılıp yapılmadığının, sehven hata yapıldı ise hatanın düzeltilip düzeltilmediğinin yakından takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna bildiririz.

114 total views, 1 views today

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Ufuk Sarı