Son Dakika
28 Haziran 2017 Çarşamba

AKP’li Erdem’den Jeotermal İçin Önerge!

AKP Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve 24 milletvekili

169 total views, no views today

14 Haziran 2017 Çarşamba, 16:35

AKP Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve 24 milletvekili, son dönemde kamuoyunda büyük tepkilere neden olan Jeotermal Enerji Santralleri’nin çevreye ve halk sağlığına zarar verdiği iddialarının yerinde araştırılması amacıyla Meclis Araştırması istedi.

AKP Aydın milletvekili Mehmet Erdem ve beraberindeki 24 milletvekili, Jeotermal Enerji Kaynaklarının dağıtımı, kullanımında ortaya çıkan sorunlar ve insan sağlığına olan etkilerinin araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılması istemiyle önerge verdiler.

Jeotermal Enerji Kaynaklarının dağıtımı, kullanımında ortaya çıkan sorunlar ve insan sağlığına olan etkilerinin araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırması açılması ile ilgili olarak AKP’li Erdem yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

 686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu ‘nun 2007 yılında yürürlüğe girmesiyle Aydın İli’nde Jeotermal Enerji Santralleri (JES) kurulmaya başlanmış olup sayıları her geçen gün artmaktadır.

Bahsi geçen kanunla, doğal zenginliğimiz olan Jeotermal Kaynaklardan maksimum seviyede faydalanmak için elektrik enerjisi üretimi yanında termal turizm, konut ısıtılması, seracılık gibi alanlarda istifade edilmesi hedeflenmiştir.

 Bu olumlu amaçlara rağmen kamuoyunda Jeotermal Enerji Kaynaklarının kullanılması esnasında bazı hatalı uygulamaların olduğundan bahsedilmekte olup bu hataların çevreye ve halk sağlığına zarar verdiği iddiası özellikle son günlerde gündemi işgal etmektedir.

Bu sebeple 686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu ‘nun uygulamasında, jeotermal kaynakların tahsis, dağıtım ve kullanımında yaşandığı söylenen sıkıntıların incelenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na verdiğimiz ve ilk imza sahibi olduğum  “meclis araştırması açılması” önergesini ilişikte kamuoyumuzun bilgilerine sunuyorum.

 Bu önergenin kabulüyle gündem işgal eden ve Jeotermal Enerji Kaynaklarının kullanımında yaşandığı söylenen sıkıntılar tespit edilecek böylelikle konunun çözümüyle alakalı politikalar belirlenebilecektir. Kamuoyumuza saygıyla duyurulur.

jeotermal araştırma önergesi

170 total views, 1 views today

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Ufuk Sarı