Son Dakika
28 Haziran 2017 Çarşamba

İstihdam Artacak mı? Umut Yok Gibi!

Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında gelen işsizlikle

67 total views, no views today

14 Haziran 2017 Çarşamba, 09:12
Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında gelen işsizlikle mücadele kapsamında uygulanan bir çok projenin olumlu sonuçlanmaması, gelecekle ilgili bakış açıları ve umutları da olumsuz etkiliyor.
Yılın üçüncü çeyreğinde istihdamda artış bekleyenlerin oranı yüzde 27 iken, ‘azalır’ veya ‘aynı kalır’ diyen işverenlerin oranı yüzde 70’te.

Türkiye’de her dört işverenden yaklaşık biri bu yılın üçüncü çeyreğinde istihdamda artış beklerken, yarısından fazlası değişiklik beklemiyor. İnsan kaynakları danışmanlık şirketi ManpowerGroup’un 2017 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’deki istihdam pazarı tahminlerini içeren araştırmasına göre işverenlerin yüzde 27’si istihdam artışı beklerken, yüzde 7’si düşüş öngörüyor, yüzde 63’ü ise hiçbir değişiklik beklemiyor. Araştırmaya göre önceki çeyreğe göre yüzde 5 daha güçlü olan işe alım beklentileri, 2016’nın üçüncü çeyreğine göre yüzde 10’luk bir iyileşme sergiliyor.

Karadeniz geriliyor

Temmuz-eylül döneminde beş bölgede de istihdam artışı öngörülüyor. En güçlü net istihdam görünümün yüzde 18’lik oranla Ege ve İç Anadolu’da olması bekleniyor. En düşük istihdam beklentisi ise yüzde 9’luk bir görünümle Karadeniz’de. 2017 yılının 2. çeyreğiyle kıyaslandığında, istihdamda İç Anadolu’daki işverenler hiçbir değişiklik olmadığını bildirirken, Karadeniz’deki işverenler için görünüm yüzde 3 puan düştü.

68 total views, 1 views today

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Teması Tasarım ve Programlama: Ufuk Sarı