31 Temmuz 2016 Pazar
Aydın Yerel

Aydın Yerel
 • İbrahim Tatlıses Evlilik Yolunda
  İbrahim Tatlıses Evlilik Yolunda
 • Cem Yılmaz Sessizliğini Bozdu
  Cem Yılmaz Sessizliğini Bozdu
 • Halil İnalcık Ankara’da Hayatını Kaybetti
  Halil İnalcık Ankara’da Hayatını Kaybetti
 • İrem Derici 6 Aydır Aç!
  İrem Derici 6 Aydır Aç!
 • Noterdan Çıkarken Görüntülenince Panik Oldu
  Noterdan Çıkarken Görüntülenince Panik Oldu
 • Ünlülerden Ortak Tepki
  Ünlülerden Ortak Tepki
 • Köprüde Doğum Mucizesi
  Köprüde Doğum Mucizesi
 • Harika Avcı: Hayatım Tehlikede
  Harika Avcı: Hayatım Tehlikede
 • Çağla’nın İsyanı
  Çağla’nın İsyanı
 • Kenan’dan Darbe Oyunculuğu!
  Kenan’dan Darbe Oyunculuğu!
Aydın Cumhuriyet Lisesi
Aydın Cumhuriyet Lisesi
Aydın'ın Marka Okullarından olan Aydın Cumhuriyet Lisesi, geçmişinden günümüze...
13 Aralık 2011 00:18
Font1 Font2 Font3 Font4
Aydın Yerel

Aydın’ın Marka Okullarından olan Aydın Cumhuriyet Lisesi, geçmişinden günümüze Aydın Eğitimine damga vurmuş kurumlardandır. Yetiştirdiği sayısız evlatlarının her biri Türkiye’nin dört bir yanında çok önemli görevler üstlenmişlerdir.

Böylesine önemli bir kurumun tanıtımı için Cumhuriyet Lisesi Müdür Yardımcısı Hüseyin ASAR’ın katkıda bulunması talebimiz oldu. İşte Hüseyin ASAR’ın anlatımı ile Aydın Cumhuriyet Lisesi;

Okulumuz, Aydın Cumhuriyet Kız Lisesi olarak 1973 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Açıldığı yıl Aydın Merkez İlçenin ikinci genel lisesi olmuştur. 1979-1980 öğretim yılında bünyesinde ortaokul kısmı açılmıştır. Ortaokul ve lise olarak yaklaşık 20 yıl eğitim-öğretim görevini sürdürmüştür. 1983 yılında Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi ve Valiliğimizin olurlarıyla okulumuzun adı ‘’Cumhuriyet Lisesi’’ olarak değiştirilmiştir. 1998-1999 öğretim yılından itibaren lise kısmına erkek öğrenciler de alınmaya başlamış ve ortaokul kısmından sonra lise kısmı da karma olmuştur. 1999 – 2000 öğretim yılında, bünyesindeki orta kısımların ilköğretimle birleştirilmesi sebebiyle okulumuz yalnız orta öğretim kurumu ‘’lise’’ olarak eğitim-öğretime devam etmeye başlamıştır. 2000 – 2001 eğitim öğretim yılında okulumuzda Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü açılmıştır.

Genel Liselerin bünyesinden Yabancı Dil Ağırlıklı Liselerin kaldırılması nedeniyle 2007-2008 öğretim yılında son Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü mezunlarını vermiştir. Ayrıca okulumuz bünyesinde, yurdumuzun bütün öğrencilerine hizmet götürecek şekilde hazırlanan bir kız öğrenci yurdu bulunmaktaydı. 2006-2007 öğretim Yılı sonunda yurt depreme dayanıklı olmadığı için kapatılmıştır. Ancak 2011-2013 yatırım döneminde eski yurt binası yıkılarak yerine 200 yataklı modern bir kız öğrenci yurdu inşa edilmesi planlanmaktadır. Böylece okulumuz yeniden tüm ülke genelinden öğrencilere hizmet vermeye başlayacaktır. Okulumuzda; 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 3 müdür yardımcısı 71 öğretmen, 3 memur ve 3 yardımcı personel hizmet vermektedir. Okulumuzda 1500 öğrenci sabahçı ve öğlenci olarak, teknolojik olarak donatılmış sınıflarda eğitim öğretim görmektedir. Okulumuz her yıl 300’ün üzerinde mezun vermektedir.  Okulumuz; toplam 23 derslik, 6 idare odası, 4 laboratuvar, 1 müzik odası, 2 rehberlik odası, 1 çok amaçlı toplantı salonu, 1 kütüphane  ve 1 bahçe kantini ile Aydın halkına hizmet vermektedir.

Okulumuzun vizyonu; ‘’Emsalleri arasında tercih edilen okul olmak’’ olarak tanımlanmıştır. Misyonu ise; ‘’Atatürk ilkelerine bağlı; vatanına, milletine ve çevresine faydalı, sorgulayan kendini ifade edebilen, geleceğimizi emanet edebileceğimiz onurlu gençler yetiştirmek’’. olarak tanımlanmıştır.

Okulumuz 38 yıldır Türk eğitim sisteminin bir parçası olarak hizmet vermektedir. Uzun yıllar yatılı okul olarak bu sistemin içinde yer almasından dolayı da ülkemizin her köşesinden binlerce genç okulumuzdan mezun olmuştur. Mezun olan bu gençler ülkemizin her bir köşesinde, çeşitli alanlarda çalışmaktadır. Bu nedenle okulumuz ülke çapında tanınan bir okul olma özelliğini taşımaktadır.

Hüseyin ASAR

Cumhuriyet Lisesi Müdür Yrd.Aydın Cumhuriyet Lisesi Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa

Beyincik
© Copyright 2012 Tüm Hakları Saklıdır... Bu site webabi.net te host edilmektedir.